Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy začít s výcvikem psa

 
 
Takovou otázku si položí snad každý majitel velkého plemene, ale i páníček malého psa. Každý přece chce mít vycvičeného, poslušného pejska, který vám třeba na povel skočí do náručí. Je to sen každého, aby ho pes poslechl na slovo a každý snad na začátku alespoň jednou zkusil psa cvičit. Mnoho z nás to ale nevydrželo a tak patří velký obdiv těm, kterým se tento sen splnil.

 Nejlepší a nejvýhodnější je začít s výcvikem v době, kdy je pes ještě ve štěněčím věku. I u psa je to stejné jako u člověka. V dospělosti se člověk taky obtížněji učí a soustředí, ale většinou se naučí, i když to trvá déle a je potřeba vynaložit více soustředěnosti. A tak i páníček, který se rozhodl vycvičit si psa až v pozdějším psím věku nebo si ho vzal z útulku, když už byl pes starší, tak i ten musí vynaložit větší trpělivost. V mladším věku je nejen lepší paměť, ale i více energie, která umožní efektivnější výcvik. Vždy musíte také zohledňovat povahu vašeho psa.


K výcviku je nejlepší navštěvovat speciální cvičiště, kde jsou připraveni Vám pomoci s výcvikem a tak trochu Vás i vést tou správnou cestou, abyste někde neudělali chybu. Na cvičišti se nachází i pomůcky, které Vám usnadní práci. Jako jsou například různé překážky, tunely, „trhací" rukávy (správně ochranné rukávy), které slouží na procvičení povelu „drž" eventuelně "zadrž". Ty samozřejmě na ruce nemáte vy, ale speciální pomocník na cvičáku tzv. figurant, vy jen udělujete povely. Pokud se ale rozhodnete cvičit si pejska sami doma, měli byste se obrnit trpělivostí a zachovat si chladnou hlavu. Varování spočívá v tom, že doma nemáte žádné speciální pomůcky, které by Vám usnadnily práci. Hlavně ze začátku to budu těžké, ať už na cvičišti nebo doma, než si pes zvykne, že po něm něco chcete. Musíte vydržet a nepovolovat ve svých požadavcích. Ty ze začátku nesmí být náročné.

 

Standardně se začíná povely jako je „sedni", „lehni, „stůj", „pusť", které nejsou tak náročné na pochopení pro psa. Také se učí vodění na vodítku, chození u nohy a povel „štěkej". Povely jako „zůstaň" se učí až později, když si pes zvykne na to, že musí poslouchat. Je náročnější už jen proto, že u psa není na blízku jeho pán, ale vzdaluje se od něho pryč nebo mu úplně zmizí z dohledu. Na to, aby pes vydržel na místě, už musí umět poslouchat povel „zůstaň" a vydržet tam. Tento povel je nejnáročnější.

 

Také se dá pes vycvičit na různé soutěže, výstavy a bonitace (hodnocení). Dále se dá vycvičit za účelem pomoci nevidomým či pro rehabilitaci postižených, nebo jako pes „pomocník", který pomáhá záchranářům najít člověka. Tento výcvik však musejí provádět pouze odborníci s ohledem na zvláštnosti a těžkost úkolů, které se musí pes naučit.

 

Důležité je také vědět, že ne každé plemeno je vhodné k výcviku, tzn., že ne každý pes je schopný výcvik dokončit. Nejde jen o plemena, ale především o samotné jedince. Můžete si vybrat plemeno, které se snadno vycvičí (bývá uvedeno v encyklopedii s psími plemeny, jsou to pouze statistické údaje), a zrovna váš jedinec bude výjimečný.

 

Kdy je pes vycvičen?

To se pozná tak, že bez váhání uposlechne váš rozkaz a splní povel, který jste mu zadal/a. Dá se také říci, že pes není vycvičen nikdy, protože vždy je s ním nutné povely opakovat a procvičovat. Přesně se nedá určit, jak dlouho by měl výcvik trvat, protože u každého psa je délka výcviku individuální. Samozřejmě speciální výcvik pro pomoc nevidomým, postiženým lidem nebo záchranářům trvá déle a délka se odvíjí od šikovnosti psa a splnění zkoušek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář