Výživa a krmení malých a trpasličích plemen
Když
se náhodně zeptáme chovatelů, v kolika letech pes dospívá, odpoví
nám vcelku jednotně, že ve dvou letech. Tahle představa o jednotném věku
dospělosti je ale velice mylná. Tělesné dospívání se liší velikostí psa. Zatímco
střední a velká plemena skutečně dospívají kolem druhého roku (některá i déle),
trpasličí už v osmi měsících. A tomu musí být přizpůsobena i strava.
Štěňata
potřebují živiny pro tvorbu kostní a svalové tkáně, tedy především proteiny a
minerály. Také
potřebují dostatečně doplňovat energii, kterou neustále vydávají při svých
hrách a učení, takže sacharidy, uhlohydráty a tuky musejí být
nedílnou součástí jejich jídelníčku. Samozřejmě, že ty správné, takže na dobře
prorostlé uzené hozené pod stůl zapomeňte. Důležitý je i vitamin D,
který podporuje zdravý růst kostí.
Nechci říkat nic proti domácímu vaření. Kdo má chuť a čas se piplat se psí dietou, budiž mu to přáno. Konzervy - tedy ty speciální - nebo suché krmivo mají předem dané správné hodnoty všeho, co štěně potřebuje. Při vaření si musíte domýšlet, čeho je v té které potravině dostatek a co musíte doplnit. Může to být formou tablet s vitamíny a stopovými prvky, které jsou ochucené, takže se dají použít i jako odměna (takže dvě mouchy jednou ranou: zásobíte štěně živinami a ještě ho chválíte)
Štěňata malých a trpasličích plemen mají jednodušší vývoj. Nemusí tvořit tolik kostní ani svalové tkáně jako velcí psi. Neznamená to ale, že můžeme jejich výživu zanedbávat. I u nich může dojít k nesprávnému růstu dlouhých kostí (stehenních, holeních, loketních atd.) a kostra může být nehezky pokřivená.
V osmi měsících přecházíme na „dospěláckou" stravu. Na baleních s krmivem bývá poznámka Maintenance. Zjednodušeně řečeno udržovací či podporovací - zkrátka krmení pro normálně zatěžovaného zdravého pejska. Setkala jsem se s chovateli, kteří i dospělého psa krmili granulemi pro štěňata, protože jsou malé a přeci mu to tolik chutnají a divili se, proč že ten jejich pejsek tak tloustne . (Mimochodem jedna chovatelka mi radostně líčila, že svému drobečkovi maže denně ke snídani krajíc chleba s máslem a medem).
A hlavně - nepřekrmujeme. Ano, buďme rádi, že našemu pejskovi chutná, ale řiďme se rozumem a radami zkušených. Jedno z mých oblíbených hesel zní: „Sytý pes neexistuje". Tedy zdravému psovi bude chutnat vždycky a vždycky si rád přidá. A především z našeho talíře by nejraději všechno ochutnal. A na člověku je, jaké množství jídla dostane. I když roztomile prosí, navykněte si odolat dojímavým psím pohledům a podávejte jen správně odměřené množství. Ať už vaříte, podáváte konzervy nebo granule. Štíhlý pes je zdravý pes. A mimochodem už je i zákon proti psí tloušťce. Sláva za něj.
Praktická rada: pokud se psem cvičíte a potřebujete ho odměňovat, ten den snižte přiměřeně krmnou dávku.