Jak vybrat správné krmivo?
Každý majitel chce pro svého čtyřnohého kamaráda to nejlepší. Základem je výběr správné stravy, ale na trhu je tak velká nabídka nejrůznějších druhů krmiv, že se v nich laik může jen těžko orientovat. Jaké krmivo je tedy pro Vašeho psa nejvhodnější?
Rozdělení krmiv
Výrobci produkují různé druhy krmiv zaměřené na určité skupiny psů. Krmiva se dělí do skupin podle různých kritérií:
- Věk - rozlišují se krmiva pro štěňata, mladé a dospělé psy a pro seniory
- Zatížení - krmiva pro aktivní psy dodávají více energie než krmiva pro psy s běžnou zátěží
- Velikost psa - krmiva pro malá, střední a velká plemena se liší např. velikostí granulí nebo krmnou dávkou
Existují také speciální krmiva např. pro kojící feny, která podporují laktaci a feně dodávají energii, nebo pro obézní psy, ve kterých je redukován obsah tuku.
Krmiva se dělí podle obsahu vlhkosti na suchá, polosuchá, vlhká a mražená krmiva:
Suchá krmiva většinou ve formě granulí obsahují asi 8% vlhkosti. Výživné látky v nich jsou velmi koncentrované, a proto jich stačí použít menší množství. Na přípravu a skladování jsou nejméně náročné, ale některým psům příliš nechutnají.
Polosuchá krmiva obsahují asi 15 - 20% vlhkosti. Prodávají se ve formě různých měkkých kroužků, granulí apod. Živiny jsou méně koncentrované než u suchých krmiv, takže je krmná dávka o něco větší. Problémové bývá skladování - pokud není uchováváno bez přístupu vzduchu, rychle tvrdne.
Mezi vlhká krmiva patří různé konzervy, paštiky, kapsičky a další. Obsahují přibližně 75% vody a psům obvykle velmi chutnají. Po otevření by se měly uchovávat v chladu, protože se kazí rychleji než suchá a polosuchá krmiva.
U mražených krmiv se většinou jedná pouze o vařené nebo syrové zmražené maso. Bývají vyráběna bez chemických přísad, protože konzervace je zajištěná zmražením. Nepraktické může být opět skladování a také příprava.
Výživové hodnoty těchto krmiv se téměř neliší, záleží tedy jen na Vás a Vašem psovi, jaký druh Vám bude nejlépe vyhovovat.
Obsah látek v krmivech
Ve všech druzích krmiv by měl být vyvážený obsah bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Bílkoviny a tuky by měly pocházet ze živočišných zdrojů, ale pozor, vysoký obsah masa v granulích nemusí Vašemu psovi zajistit zdravou stravu. Maso totiž obsahuje velké množství energie, což by u psů s normální aktivitou časem mohlo vést k obezitě a následně k selhání jater a ledvin. Krmiva s velkým obsahem masa bývají určena pro psy s velkou zátěží. Sacharidy pocházejí převážně z brambor a obilovin, v menším množství pak ze zeleniny a ovoce. Sacharidy by neměly být hlavní složkou krmiva.
Kvalita krmiva
To, jak je určité krmivo kvalitní, určují různé faktory. Prvním a nejdůležitějším je kvalita použitých surovin. Nevyplatí se na krmivech šetřit, protože kvalitní suroviny a tím pádem i krmivo bývají dražší. Druhým faktorem je způsob zpracování. Tepelným zpracováním při výrobě granulí a konzerv se ničí některé látky, jako jsou aminokyseliny, enzymy a vitamíny. Proto je lepší vybírat krmiva, která jsou vyrobena šetrnou výrobní technologií (na obalech je značení jako Gentle Manufacturing) a do kterých jsou už za studena tyto látky přidávány.