Porod
V tomto článku se dozvíte, jak se fenka chová před porodem, jak celý porod probíhá a jaké jsou jeho fáze. Také Vám poradíme, jak a kdy začít pomáhat při porodu štěňátek.
Ode dne krytí trvá březost 63 dnů ± 5 dní. Pokud proběhlo opakované krytí, připočtěte několik dní navíc.
Příprava na porod
- porodní bedna s vypravým a přežehleným prostěradlem
- čisté pleny či utěrky na osušení
- nit
- desinfekce (např. Betadina)
- elektrická dečka či termafor s teplou vodou
- barevné štužky nebo barva na označení
Fena se na porod dokáže velmi dobře připravit sama, sama pozná, že už se porod blíží, vlivem hormonů nadledvinek plodu dochází k uvolnění estrogenů v placentě a to vede ke zvýšené tvorbě tkáňových hormonů v děloze, to uvolní děložní krček a hormonální změny vyvolají děložní stahy.
Před porodem
V posledních sedmi až deseti dnech začne fena projevovat hnízdní chování. V této době je dobré ji seznámit s porodní krabicí, která by měla být dostatečně velká, aby se tam fena vešla i se štěňaty. Jedna strana krabice by měla být pro dobrý přístup nízká. Porodní krabici je dobré opatřit ochrannou ohrádkou například z tyčí umístěnou asi 7 cm nad zemí a 7 cm od okraje stěny. Ohrádka zabrání přimáčknutí štěňat na stěnu krabice.
Několik dní před porodem se feně výrazně zvětší mléčné žlázy.
Dva nebo tři dny před porodem může fena ztratit chuť k jídlu a objeví se slabý výtok hustého a čirého slizu z vulvy.
Asi 24 hodin před porodem začne fena hrabat a usazovat se v porodní krabici. V této době pečlivě ostříhejte srst okolo bradavek, aby štěňata neměla potíže s jejich hledáním.
Zkoušejte feně měřit teplotu, pokud klesne pod 38°C do 24 hodin začne porod.
Domluvte se, aby s vámi někdo během porodu byl. I když je fena obvykle mírná, v bolestech by mohla kousat. Feně pomáhejte pouze v případě nutnosti.
Porod
První fáze
První fáze porodu se projevuje namáhavým oddychováním, třesem a neklidem. Někdy i fena zvrací. Břicho se začíná zvětšovat, protože štěňata se posouvají do vhodné polohy. Fena neklidně přechází a hledá vhodnou polohu. Často přichází za svým pánem. Tato fáze trvá 6 až 12 hodin. U prvorodiček nebo extrémně nervózních fen až 24 hodin. V této době by měl majitel konejšit a uklidňovat.
Druhá fáze
S pokračujícími stahy se fena nakonec usadí a začne tlačit. Při silných stazích ztěžka oddychuje, kňučí a naříká. Buďte klidní a pomalu a konejšivě na ni mluvte. Není dobré, aby porod pozorovala celá rodina. Jakmile se objeví plodový vak, je jisté, že porod začne již brzy. Fena může rodit i ve stoje, ale v tomto případě byste měli být na blízku a chytat štěňata. Když se štěně narodí, fena protrhne plodový obal, který pozře. Poté překousne pupeční šňůru a někdy pozře i placentu. Placenta se obvykle objeví několik minut po štěněti. Olizováním štěně zahřeje a podpoří jeho dýchání. Počítejte placenty, pokud jejich počet neodpovídá počtu štěňat, znamená to, že jedna zůstala v děloze a veterinární lékař ji bude muset odstranit, aby se v těle nerozvinul zánět.
Pokud fena do dvou minut neodstraní z nosu a tlamičky štěněte plodové obaly, měli byste to udělat sami. Potom přidržte štěně hlavičkou dolů a pomocí malé injekční stříkačky odsajte z tlamičky všechnu plodovou vodu. Čistým ručníkem štěně energicky třete tak dlouho, dokud nezačne naříkat. Potom prsty sevřete pupeční šňůru, přestřihněte ji, převažte nití a vydezinfikujte okolí pupku.
Štěňata se rodí obvykle po pěti minutách, ale fena si může mezi jednotlivými štěňaty hodinu nebo dvě odpočinout. Jakmile jsou všechna štěňata venku, nejspíše spatříte zelený nebo tmavě červený až hnědý výtok. Tato tekutina bez zápachu je přirozenou součástí a je vylučována ještě asi dva až tři týdny. Pokud tekutina nepáchne a fena nemá velkou žízeň, není vůbec žádný důvod k obavám. Pokud se ovšem objeví uvedené příznaky, mohlo by se jednat o počátek infekce a je nutné navštívit veterináře.
Kdy začít pomáhat
Krizové situace při porodu
- Pokud normální výtok, který se objevuje několik dní před porodem, není čirý, ale nazelenalý, svědčí to o oddělení placenty
- Pokud porod nenastal do 24 hodin po poklesu teploty
- Pokud se ani po 20 minutách silných stahů neobjevilo štěně
- Pokud fena supí a chová se, jako by měly nastat porodní bolesti, ale ty nezačnou, nebo pokud bolesti začnou a ustanou na více než tři hodiny - fena bude muset patrně rodit císařským řezem
Během celého porodu je třeba udržovat psychický klid, fena vycítí nervozitu svého pána a sama se tím rozruší. Není třeba se ničeho obávat, celých 80 % porodů se obejde bez asistence člověka a 95% bez odborného zásahu. V případě potřeby nebývá problémem dohoda s veterinárním lékařem, kterému můžete kdykoli zavolat o radu či pomoc.
Má-li feny silné stahy, oddychuje, tlačí a vypadá neklidně, mohlo se jedno štěně vzpříčit. Pokud se během 20 minut souvislých silných stahů neobjeví štěně, zatelefonujte veterinárnímu lékaři a poraďte se s ním. Vysvětlí vám jak štěně obrátit nebo vám doporučí, abyste fenu přivezli do ordinace.
Nejčastější problém je ten, že první štěně sice děložní hrdlo roztáhne, ale ne dostatečně. Pokud není čas na cestu k veterináři, budete muset zasáhnout sami. Palcem a nejméně jedním prstem sáhněte k děložnímu hrdlu (musíte mít čisté ruce a krátké nehty) a přesvědčte se, jak je štěně orientované. Většinou se rodí čumáčkem napřed a bříškem dolů, ale nevadí, když jdou zadečkem napřed. Pevně uchopte tělíčko, ne hlavu nebo nohy, a počkejte, až děložní stah štěně vypudí. Fena bude vystrašená a bude mít bolesti, proto by jí měl někdo držet hlavu, aby nekousala.
Po očištění štěněte a obstarání feny by se mělo štěně co nejdříve napít matčina mleziva, které obsahuje živiny a velké množství důležitých látek (mléko se feně vytvoří až druhý až třetí den po porodu). Štěně přiložte tlamičkou ke struku, aby se mohlo napít.
Péče o fenu a štěňata
Fenu i štěňata je potřeba nechat nerušeně a v klidu. Krom kontroly by se na štěňata nemělo nijak sahat, hladit je, nebo se s nimi mazlit. Po celou dobu by štěňata měla zůstat u matky. Kontrolujte přisání ke strukům a štěňata pravidelně važte a váhu zapisujte, tím se získává přehled o správném vývoji. (Pro rozpoznání štěňat je dobré uvázat jim kolem krku či packy barevné provázky, ty však příliš neutahujte, aby se štěně neškrtilo, existuje i speciální nezávadná barva na značení zvířat).
Aby měla fena po porodu klid a čas odpočívat připravte do její blízkosti misku s potravou a čistou vodou.
Po porodu se u feny může objevit agrese jak vůči štěňatům, tak vůči pánovi. Tento stav se objevuje především u prvorodiček a sám časem ustoupí. Štěňata je třeba před fenou chránit a v případě potřeby krmit umělým psím mlékem (k dostání u veterináře či ve specializovaných prodejnách).
Den po porodu se doporučuje kontrola dělohy na sonografu, který ukáže zbytky placenty či zadržený plod.
První odčervení štěňat i feny se provádí 10 - 20 den po porodu.
Komentáře
Přehled komentářů
WZmp
)) UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- wrnE
(SVkD, 27. 11. 2020 9:59)WZmp
)) UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- TNxR
(SVkD, 27. 11. 2020 9:59)WZmp
)) UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- YGuV
(SVkD, 27. 11. 2020 9:59)WZmp
) UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- UPBv
(SVkD, 27. 11. 2020 9:58)WZmp
) UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- UmWL
(SVkD, 27. 11. 2020 9:58)WZmp
) UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- iJlb
(SVkD, 27. 11. 2020 9:58)WZmp
) UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- eLtK
(SVkD, 27. 11. 2020 9:58)WZmp
)) UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL-- KYpd
(SVkD, 27. 11. 2020 9:59)