Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bígl

11. 6. 2011
Český název: Bígl
 
Originální název: Beagle
 
Oficiální zkratka: BEA
 
Pořadí popularity: 16. místo [5681.9b]
 
Číslo standardu FCI: 161
 
Skupina FCI: Skupina 6 - Honiči, barváři a příbuzná plemena
 
Sekce FCI: Sekce 1 - Honiči
 
Země původu: Velká Británie
 
 
Použití: Lovecký pes a společník.
 
Celkový vzhled: Robustní, kompaktní pes, vytvářející dojem kvality, aniž by působil hrubě. Hlavu má dosti dlouhou, silnou, ne však hrubou. Lebka je mírně klenutá a mírně široká s nepatrným vrcholem. Nos je široký, preferuje se černý, nižší pigmentace je však u světle zbarvených psů povolena, chřípí jsou dobře otevřená. Oči má tmavě hnědé nebo oříškové, dosti velké, nijak hluboko posazené ani vypouklé, jsou dobře oddělené, s mírným a přitažlivým výrazem. Uši má dlouhé, na koncích jsou zakulacené, natažené vpřed dosahují téměř k nosu, jsou nízko posazené, visící půvabně a uhlazeně u lící. Krk je dostatečně dlouhý, mírně klenutý, s malým lalokem. Tělo má rovné a vyrovnané, bedra dobře vyvážená. Ocas je statný a mírně delší, je vysoko posazený, nesený zvesela, ne však v zakřivení na záda, je dobře osrstěný, zvláště na spodní straně. Přední končetiny má rovné, lokty pevné, výška od země k loktu je asi polovina jeho výšky v kohoutku. Zadní končetiny má pevné a svalnaté. Tlapky má těsné a pevné. Pohyb a chůze jsou volné, s dlouhými kroky předních končetin a s charakteristickým vyhazováním zadních končetin.
 
Povaha: Veselý psík, určený původně k lovu, především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat. Při práci neohrožený, velmi živý, vytrvalý a cílevědomý. Čilý, inteligentní, vyrovnané povahy. Je laskavý a čilý, bez známek agresivity nebo bázlivosti.
 
Výška: 33 cm - 41 cm
 
Váha: 8 až 14 kg.
 
Osrstění: Krátké, husté a odolné proti počasí.
 
Barva srsti: Jakákoliv barva uznaná pro honiče s výjimkou játrově hnědé. Konec ocasu bílý.
 

Historie plemene: Bígl (Beagle) je plemenem vyšlechtěným v Anglii ve 14. století. Vznikl křížením loveckých psů zajícovitých a starých anglických loveckých psů, Je určený k honu zajíců, lišek a různé zvěře. Po několik století byl Bígl (Beagle)chován v Anglii na královském dvoře a využíván ke štvanicím ve smečkách.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář